گرفتن پرينت از اين مطلب
برگی دیگر بر تکنوازی های کمانچه همراه با دانلود چند اثر زيبا
تاریخ : پنجشنبه، ۲۵ تیر ماه ، ۱۳۸۸
Date and Time : 2009-07-16 21:49:20
موضوع : موسیقی سنتی و مقام


اجرای موسیقی تکنوازی در سال های موسوم به دوره رادیو (1320-1356  خورشیدی، 1977-1941 میلادی) غالباً به صورت زنده بودپس از انقلاب، امکان اجرای موسیقی زنده در رادیو نبود و در نتیجه کم کم انتشار آثار تکنوازی در قالب نوار و بعدها سی دی، جایگزین اجرای های زنده رادیویی شد. گر چه کنسرت های تکنوازی نیز در سال های اخیر کمی رونق گرفته اند ولی در مقایسه با میزان تولیدات استودیویی ناچیزاند. بیشتر حجم تولیدات تکنوازی در سال های اخیر به سازهای تار، سه تار، سنتور و نی اختصاص یافته و کمانچه که یکی از ارکان موسیقی ایرانی به حساب می آید، در این بین کمترین سهم را داشته است. شاخص ترین نوازنده این ساز در سال های پیش از انقلاب زنده یاد علی اصغر بهاری بود و گر چه شاگردان قابل توجهی داشت ولی امکان اجرای تکنوازی توسط آن ها چندان میسر نبود.

کم کم با رونق نسبی موسیقی سازی در دو دهه اخیر، تکنوازی های کمانچه نیز به بازار موسیقی راه یافتند. علاوه بر نواخته های استاد بهاری، آثاری از شاگردان وی منتشر شد که می توان به کارهای مهدی آذرسینا (چلیپا)، علی اکبر شکارچی (دو اثر به نام خواب شقایق و عاشقانه)، داوود گنجه ای (دو اثر)، درویش رضا منظمی (یک اثر)، سعید فرجپوری (دو اثر)، اردشیر کامکار (یک اثر به نام غبار بی عادت) و کیهان کلهر (یک اثر با عنوان نخستین دیدار بامدادی) اشاره کرد.

 

کمانچه و تمبک مهدی آذرسینا و محمد اخوان

 

 

به تازگی سه اثر جدید از مهدی آذرسینا در قالب تکنوازی کمانچه توسط موسسه فرهنگی هنری چهارگاه منتشر شده است که با احتساب کار پیشین وی به نام چلیپا، او هم اکنون رکورد دار انتشار تکنوازی های کمانچه در بین همکاران و همقطاران خود به حساب می آید. یکی از آن ها "کمانچه و تمبک نام دارد که آذرسینا در فاصله سال 1362 تا 1365 خورشیدی به همراه تمبک محمد اخوان نواخته است. دو اثر دیگر "صفیر سیمرغ" (1و 2) نام دارند. نظر به سامانه ناکارآمد پخش تولیدات موسیقایی، این آثار منحصراً در موسسه چهارگاه عرضه می شود. علاقه مندان می توانند با شماره 44203564 تماس بگیرند.

 

کمانچه مهدی آذرسینا به همراه تمبک محمد اخوان را بشنوید

 

آهنگی در بیات اصفهان با تکنوازی مهدی آذرسینا را بشنوید

 

 آهنگ معروف شوشتری با کمانچه مهدی آذرسینا را بشنویدمنبع این مطلب : هم آواز
http://www.hamavaz.com

آدرس این مطلب :
http://www.hamavaz.com/article13151.html