هم آواز  
مهم ترین اخبار :
سنتي كلاسيك پاپ فلامنكو موسيقي فيلم موسيقي بانوان آلبوم ها ترانه ها كافه هنر مشاهير فستيوال ها سينماي ايران سينماي جهان انيميشن نقد فيلم راديو ، تلويزيون
   ورود / ثبت نام در سايت    چهارشنبه، ۱۲ فروردین ماه ، ۱۳۹۴
هم آواز News : ـ ميكيس تئودوراكيس
ارسال شده بوسیله رضا اشراقی در مورخه : یکشنبه، ۱۶ تیر ماه ، ۱۳۸۷ ساعت : 06:19 (3216 مشاهده)
کد خبر : 3834

موسيقي فيلم

آهنگساز، رهبر ارکستر، فعال سیاسی، وزیر کشور یونان، نامزد جایزه صلح نوبل...در سال ۱۹۵۷ او موفق به دريافت جايزه اول فستيوال مسكو از شوستاكوويچ مى شود


آرى شويت از دوستان ميكيس تئودوراكيس مى گويد: «بيست و چهار ساعت قبل از افتتاح المپيك آتن ما بر پشت بام پنت هاوس نشسته بوديم. آكروپليس بالاى سر ما بود. مشعل المپيك در حال رسيدن بود كه تئودوراكيس دستش را بر روى دست من قرار داد و گفت: «نگاه كن چقدر زيباست. آكروپليس مانند موسيقى منجمد بر فراز آتن مى ماند.» سپس درباره موسيقى خود با من صحبت كرد و گفت كه در خواب نت هاى آهنگ را مى شنود. بيدار مى شود و به سرعت نت ها را بر كاغذى مى نويسد. سپس چراغ ها را خاموش مى كند و به بستر مى رود تا آهنگ ديگرى او را بيدار كند. صبح كه بيدار مى شود، توده اى كاغذ در كنار خود مى بيند. در اين زمان كه كم كم شبح آكروپليس نمودار مى شود، پشت ميز خود مى نشيند و سعى مى كند با درك ايده اصلى آهنگ ها را بيرون بكشد و بعد آهنگ را با پيانوى خود آزمايش مى كند. به تدريج آشفتگى را از كاغذها مى زدايد تا ساخت موسيقايى ناب باقى بماند.


                             


مى گويد من روحيه اى شبيه آلمانى ها دارم. بسيار رومانتيك اما منظم. ميكيس تئودوراكيس به موسيقى روشنفكرى اعتقادى ندارد و همچنين به موسيقى منفك شده از افسانه، دين و درد مردمى.
جسم تئودوراكيس به او توهين مى كند و زندگى و سابقه قدرتمندانه او را ناديده مى گيرد. جسم او بيش از او به عصايش اعتماد دارد. اما هنوز به رغم موهاى خاكسترى اش، در چشمانش شيطنت يك كودك ديده مى شود و هنوز از هر لحظه زندگى خود بهره كامل مى برد.

بعد از جشن المپيك هنگامى كه مى خواهد از صندلى خود بلند شود، قامت بلندش را بر من و عصايش تكيه مى زند.

در ايران تئودوراكيس را بيشتر با موسيقى فيلم هايى كه ساخته مى شناسند: آهنگ هاى حكومت نظامى، زد و زورباى يونانى.

فيلم حكومت نظامى از فيلم هايى است كه در افشاى دخالت هاى آمريكا در جايى كه آن را حياط خلوت خود ناميده بود، نقشى اساسى ايفا كرد. «حكومت نظامى» ساخته «كوستا گاوراس» (Costa Gavras)، داستان ربوده شدن يك مقام رسمى آمريكا در اروگوئه _ البته اين فيلم در شيلى فيلم بردارى شده است- به دست پارتيزان هاى چپ است. ربايندگان بر اين باور هستند كه اين مقام آمريكايى عامل سازمان جاسوسى آمريكا است كه به دولت راستگراى اروگوئه آموزش شكنجه و اقدامات ضد شورش و مهار مردم مى داده است. در واقع اين فيلم بيانيه شجاعانه اى در مورد سوءاستفاده از قدرت در كشورهاى آمريكاى لاتين است كه به شدت از سوى آمريكا محكوم شد چرا كه در ضديت با آمريكا و در دفاع از ترور عاملان جاسوسى و ديكتاتورى بود.

در بررسى عوامل تاثيرگذارى اين فيلم در كنار اعلان شجاعانه انزجار از دخالت هاى سازمان يافته آمريكا در سرنوشت كشورها، به موسيقى اين فيلم نيز توجه ويژه اى مى شود. چراكه علاوه بر داستان و جنبه هاى تكنيكى زيباى فيلم، آهنگساز موسيقى متن ميكيس تئودوراكيس است كه در آن زمان توانسته بود موسيقى متن تمام مبارزات آزاديخواهانه را در كنار فعاليت هاى سياسى و اجتماعى خود، تنظيم و اجرا كند. در حقيقت موسيقى او، موسيقى زمينه تمام انقلاب ها و حركت هاى خودجوش ضدديكتاتورى دهه هاى ۶۰ و ۷۰ و ۸۰ نه تنها در آمريكاى لاتين و آفريقا بلكه در تمام جهان بود.

ميكيس تئودوراكيس مبارزات خود را عليه نيروهاى اشغالگر يونان از سنين نوجوانى آغاز كرد و در تظاهرات بزرگ ۲۵ مارس ۱۹۴۳ زمانى كه ۱۳ سال داشت براى اولين بار به وسيله ايتاليا يى ها دستگير و در زندان شكنجه شد اما از زندان فرار كرد و بعد از رهايى به آتن رفت، به جبهه آزادى بخش ملى ملحق شد و عليه نيروهاى اشغالگر نازى جنگيد.

او از نژاد كرت و متولد ۲۹ جولاى ۱۹۲۵ در يونان است. تئودوراكيس دوران كودكى خود را در شهرها و استان هاى مختلف اين كشور سپرى كرد و از همان سال ها علاقه اش به موسيقى نمايانگر تقسيم زندگى او به دو بخش بود: مردم و موسيقى مردمى. او در عين حال كه درگير مبارزات خود عليه نيروهاى اشغالگر نازى بود، موسيقى را هم نزد پروفسور «فيلوسيتيس اِكونوميد» (Philoctetes Economides) در هنرستان هنرهاى زيباى آتن آموخت و در شهر تريپلس و در حالى كه تنها ۱۷ سال داشت اولين كنسرت خود را با اثرى به نام Kassiane اجرا كرد.

مبارزه در جنگ هاى داخلى يونان باعث شد او سه بار به جزاير اين كشور تبعيد شود اما سرانجام بتواند در سال ۱۹۵۰ با ديپلم هارمونى، تركيب الحان و ساز بادى از هنرستان هنرهاى زيبا فارغ التحصيل شود و بعد از آن در پاريس آناليز موسيقى و رهبرى اركستر را فرا گيرد.ميكيس تئودوراكيس طى سال هاى ۱۹۵۴ تا ۱۹۶۰ به طور فعال در حوزه موسيقى اروپايى فعاليت مى كند و به تصنيف آهنگ هاى متعددى از جمله براى برخى فيلم ها مى پردازد.در سال ۱۹۵۷ او موفق به دريافت جايزه اول فستيوال مسكو از شوستاكوويچ مى شود و در همين زمان است كه بسيارى از آثار سمفونيك خود را تصنيف مى كند.در سال ۱۹۶۰ او در يونان به عنوان يك آهنگساز مردمى شناخته مى شود و با آهنگ «The Epitaph» به عنوان يك نقطه عطف در موسيقى مردمى، شهرت خود را دوچندان مى كند.عضو چپ پارلمان يونان جنبش جوانان پس از قتل «گريگريس لَمبراكيس» Grigoris Lambrakis شكل مى گيرد و ميكيس تئودوراكيس به عنوان رئيس آن انتخاب مى شود. در همين احوال او به عنوان نماينده حزب متحده دموكراتيك چپ وارد پارلمان مى شود. او بعدها فعاليت هاى خود را به صورت زيرزمينى ادامه مى دهد ، اولين دعوت خود از مردم براى مقاومت در مقابل ديكتاتورى را در همين روز منتشر مى كند و به همراه برخى از همفكران خود سازمانى را براى مقاومت و مبارزه عليه ديكتاتورى بنيان مى گذارند و خود رياست سازمان را بر عهده مى گيرد.در سال ۱۹۷۴ پس از سقوط ديكتاتورى او به يونان باز مى گردد و به طور مداوم دست به كار تصنيف و آهنگسازى مى شود. در اين سال ها كنسرت هاى بسيارى را در يونان و خارج از يونان برگزار مى كند و در كنار فعاليت هاى هنرى خود به فعاليت هاى سياسى اجتماعى خود به عنوان نماينده پارلمان در سال ۱۹۸۱ و به سمت وزير كشور تا سال ۹۰ مى پردازد.

تئودوراكيس در آگوست سال ۶۷ دستگير مى شود و او را به سلول انفرادى در زندان امنيتى مى فرستند. در آنجا دست به اعتصاب غذا مى زند و به علت ضعف و بعد به دليل اعتراض حاميانش آزاد مى شود و او را به همراه خانواده اش به كمپ ارپس (oropos) واقع در منطقه كوهستانى «آركاديا» تبعيد مى كنند.

تئودوراكيس در دوران حبس به طور مداوم به تصنيف و آهنگسازى مى پردازد و موفق مى شود اين آثار جديد را از كانال هاى مختلف به بيرون از زندان بفرستد كه «ماريا فانتورى» و «ملينا مركورى» آن را اجرا مى كنند. در كمپ ارپس، وضعيت جسمانى او وخيم مى شود و به دنبال اعتراض ها به او اجازه خروج از زندان را مى دهند. كسانى مثل آرتورميلر، لارنس اوليوير، ايومنتاد و دوستان ديگرش او را از زندان آزاد مى كنند و تئودوراكيس به پاريس مى رود و بعد از آن سفرهايش به اقصى نقاط دنيا آغاز مى شود و كنسرت هاى متعددى را در كشورهاى مختلف برگزار مى كند.كنسرت هاى او به تريبون اعتراض و دادخواهى براى تمام كسانى كه از مشكلات مشابهى در رنج بودند، تبديل مى شود. مردم كشورهايى مثل اسپانيا، پرتغال، ايران، شيلى، فلسطين، كردها و ترك ها. اعتقاد راسخ اين آهنگساز در تمام مبارزات اطمينانش به توانايى يك ملت در تعيين سرنوشت خود بوده است. در واقع او پيام آور غيررسمى مردم گرفتار در دام ديكتاتورى بود.

از ديگر كارهاى ميكيس تئودوراكيس، برگزارى كنسرت هايى در اروپا بر ضد قدرت هسته اى پس از حادثه چرنوبيل در سال ۱۹۸۶ ۳۶، كنسرت به حمايت عفو بين الملل در اروپا در سال ۱۹۹۰ و پيشنهاد برگزارى جشن فرهنگى در يونان به دولت و كشورهاى اروپايى است.

تئودوراكيس در سال ،۱۹۹۹ كانديد جايزه نوبل صلح مى شود. كانديداتورى او از سوى يونان و قبرس مورد حمايت قرار مى گيرد و نامه هاى بسيارى از سراسر جهان و از سوى بسيارى از رهبران سياسى به كميته برگزارى ارسال مى شود.تبحر ميكيس تئودوراكيس منحصر به زمينه خاصى نبود. او در اپرا، موسيقى سمفونيك، موسيقى مجلسى، موسيقى همراه با گفتار، موسيقى كُر كليسايى، موسيقى نمايشنامه هاى باستانى يونان، موسيقى تئاتر، سينما و موسيقى پاپ مهارت بسيارى داشت . 

روزنامه شرق
:: نظر شما چیست؟

 *  تکمیل فیلدهای ستاره دار الزامیست
 * نام :
 * ايميل :
   تلفن :          
 * موضوع : 
 * نظر :

 * کد :
اگر نمیتوانید تصویر کد امنیتی را ببینید ، لطفا بر روي این قسمت کلیک نمايید
 * درج كد :
همزمان با تأیید انتشار نظر من ، از طریق ایمیل به من اطلاع داده شود
  [ بازگشت ]
* هم آواز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است منتشر نمی کند، جهت حفظ موارد امنيتي آي پي شما ثبت خواهد گردید

* لطفا از نوشتن نظرات و سئولات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

* اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2 ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند

* توصيه مي شود به جاي ارسال كامنت هاي مشابه با نظرات منتشر شده، از موافقم و مخالفم استفاده فرماييد

موضوعات مرتبط

موسيقي فيلم

جامع ترین و معتبرترين خبرگزاري رسمی موسيقي و سينما


 
          انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

درجه 2.79/5 (190رای)
امتیاز به این مطلب

Share

تعداد نظرات این خبر : 0 نظر

دريافت اخبار بخش موسيقي فيلم

Enter your email address


          تازه ترین اخبار
  • تازه های این تاپیک
  • تازه های سایت

          پربيننده ترين اخبار
  • اخبار برتر سایت
  • اخبار برتر تاپیک

          تبليغات          تبلیغات متنی

 

Hamavaz = a complete online music and cinema sites portal
اشتراك درگروپ گوگل هم آواز
نشانی پست الکترونیک :
آرشیو هم آواز از groups.google.com

خانه | اخبار | موضوعات | آرشيو خبر | جستجو | نظرسنجي | حريم شخصي كاربران | تالار گفتگو | گالري | وب لينك | محصولات | فروشگاه

دريافت كد اخبار جهت نمايش در سايت شما | نسخه موبایل | نسخه Rss | آمار بازديد | تبليغات در هم آواز | درباره ما | ارتباط با ما

موسيقي سنتي و مقام | موسيقي كلاسيك | موسيقي راك ، پاپ ، جاز | موسيقي فلامنكو | موسيقي فيلم | موسيقي بانوان

آلبوم هاي موسيقي | برنامه كنسرت ها | كافه هنر | مشاهير موسيقي و سينما | فستيوال ها و جشنواره ها | ترانه ها و خاطره ها

فيلم هاي روي پرده | سينما و تئاتر ايران | سينما و تئاتر جهان | انيميشن | نقد و بررسي فيلم | راديو و تلویزیون | هنرمندان و هم آواز

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها ، به معناي تائيد ديدگاهها ، مطالب و محتوايشان نيست

تمامي حقوق اين سايت متعلق به هم آواز رسانه ميباشد ، استفاده از مطالب سايت فقط با ذكر نام و آدرس سايت مجاز ميباشد  
  
 Copyright  2006-2015 Hamavaz Resaneh Co. All Rights Reserved

Website Requirements : Best view in 1024 x 768 & Mozilla Firefox | Click Here To Install Flash player 13 Plug-in | Winrar

Help and Support : Tel : 0919 4758764 +98 919 4758764

HAMAVAZ Logo - نشانه رسمي سایت هم آواز HAMAVAZ Logo - نشانه رسمي سایت هم آواز

Hamavaz Monitoring by ServiceUptime.com نسخه موبایل Hamavaz Validate Robots خبر خوان بخشهاي خبري به تفكيك موضوعات Test Hamavaz By McAfee Click Here To Install


مدت زمان ایجاد صفحه : 4.68 ثانیه